Sık Sorulan Sorular

📑 Geveze ile ilgili en sık sorulan sorular

Sohbet odalarımıza bağlanabilmenin bir kaç farklı yolu vardır. Bunlardan en basit olanı ve önerileni, web tarayıcınız ile sohbet sayfamız üzerinden yapılan bağlantıdır. IRC üzerinden bağlantı kurabilmek için, kullandığınız cihaza göre IRC istemcileri farklılık gösterebilir. Masaüstü için mIRC, iOS için IRCCloud, Android cihazlar için AndroIRC en çok tercih edilen IRC istemcileridir.
Geveze.com sohbet odaları ve sağladığı hizmetler tamamen ücretsizdir.
www.geveze.com ve ilgili alt linklerdeki bağlantılarınız HTTPS üzerinden olup, IRC'deki anlık mesajlaşmalarınız SSL/TLS protokolü ile gerçekleşmektedir.
Hayır! Türkiye'deki IRC tabanlı mesajlaşma sitelerinde en çok kullanılan IRC daemon versiyonu, UnrealIRCd-3.2.x üzerine kuruludur. Bu versiyon özeldeki yazışmaları okuma (spy) modülüne sahiptir. Geveze.com olarak, HybridIRC tarafından InspIRCd-3.6.0 versiyonu sağlanmaktadır ve özel okuma modülü bulunmamaktadır. HybridIRC üzerinde kurulu olan modülleri görmek için /modules komutunu uygulayınız.
Sitenize sohbet uygulaması eklemek için sitene-ekle sayfasını ziyaret ediniz.
Kullandığınız takma adı, diğer bir deyişle rumuzu veya nicki kaydetmek için, sohbet sayfası üzerinden bağlantınızı gerçekleştirdikten sonra, applet üzerindeki sol üst köşede 'HybridIRC' penceresinde (önerilen), /msg nickserv register şifre email komutunu uygulayınız. Burada dikkat etmeniz gereken kayıt işleminin gerçekleşebilmesi için, geçerli bir email adresi yazmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra email adresinize 'HybridIRC Account Registration' tarafından, email adresinizi doğrulamak için bir kod gelecektir. Bu email içindeki verification, yani onay kodunu, HybridIRC penceresine kopyalamanız gerekmektedir.
Sohbet'e bağlı durumdayken, /join #kanal komutu ile kaydetmek istediğiniz kanala girip, /cs register #kanal komutu ile kanal kaydetme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Engellemek istediğiniz birinin nickini IRC üzerinden /ignore nick komutu ile, o kişinin ip adresini engellemek için ise /ignore nick 2 komutuyla engelleyebilirsiniz.
Özel görüşmelerinizi kapatmak için /mode nickiniz +D, açmak için ise /mode nickiniz -D komutunu yazmanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için /helpop umodes komutunu uygulayınız.
Bu sayfada size yeteri kadar yardımcı olamadıysak, #geveze kanalındaki operatörler ile çekinmeden görüşebilirsiniz.